کاهش 350 میلیاردی درآمد خودرویی دولت
۶ام اسفند ۱۳۹۶ مخابرات و ارتباطات

به گزارش « اخبار خودرو » ، درحالی‌که در هفته گذشته صحن مجلس بررسی بودجه سال آینده را به‌اتمام رساند، بررسی جزئیات این بودجه خصوصا در بخش درآمدهای دولت گویای نکات مهمی است.

در همین زمینه دولت با توجه به اتفاقاتی که در سال جاری در بحث واردات خودرو روی داد، تصمیم گرفت حدود ۱۰۰۰میلیاردتومان از درآمدهای خودرویی خود از محل واردات خودرو را کاهش دهد.

واردات خودرو

واردات خودرو

براساس این گزارش، در سال ۹۷ بابت حقوق ورودی خودرو رقمی بالغ‌بر ۲هزارو۲۰۵میلیاردتومان پیش‌بینی شده است، در حالی که رقم فوق در لایحه بودجه سال ۹۶ معادل ۳هزارو۲۰۰میلیون‌تومان برآورد شده بود.

از سویی درآمد حاصل از مالیات بر نقل و انتقال خودرو معادل ۷۶۴میلیاردتومان در بودجه سال آینده پیشنهاد شده است. همچنین دولت در بودجه سال ۹۷، میزان مالیات شماره‌گذاری خودرو را بالغ‌بر هزارو۶۸۳میلیاردتومان پیشنهاد کرده است. این در حالی است که دولت برای مالیات نقل و انتقال خودرو در بودجه سال جاری درآمد ۷۴۱میلیاردتومانی در نظرگرفت. همچنین مالیات شماره‌گذاری خودرو در بودجه امسال بالغ‌بر هزارو۱۰۰میلیاردتومان در نظرگرفته شد.

نکته قابل توجه در این باره آن است که در زمینه مالیات بر نقل و انتقال خودرو، دولت درآمد خود در سال آینده را ۲۳میلیارد‌تومان از سال جاری بیشتر در نظرگرفته و در زمینه نقل و انتقال شماره‌گذاری خودرو نیز درآمد خود را در سال آینده نسبت‌به سال جاری بیش‌از ۵۸۳میلیاردتومان افزایش داده است. به این ترتیب دولت درآمد ۴هزارو۶۵۰میلیاردتومانی را از محل حقوق ورودی خودرو، شماره‌گذاری و نقل و انتقال خودرو برای سال آینده پیش‌بینی کرده است.

این در حالی است که این رقم در بودجه سال جاری بالغ‌بر ۵هزارمیلیاردتومان در نظر گرفته شده که این امر نشان دهنده آن است در مجموع درآمد خودرویی دولت در سال آینده نسبت به سال جاری ۳۵۰میلیاردتومان با کاهش همراه شده است.

بر مبنای این گزارش، در بودجه سال آینده دولت موظف است شصت درصد از سود خالص از واردات خودرو در ۲ سال گذشته را به‌عنوان مالیات مازاد بر حقوق ورودی از واردکنندگان خودرو دریافت کند. همچنین در مورد صدور گواهی اسقاط خودرو نیز در بودجه سال آینده تصمیم‌گیری شده، در بند الحاقی ۴ تبصره ۷ لایحه بودجه سال آینده آمده است:«به‌منظور تسریع در امر از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، کاهش آلودگی هوای کلان‌شهرها و حمایت از تولید داخل، گمرک جمهوری اسلامی ایران مکلف است برای ترخیص محموله قطعات وسایل نقلیه موتوری اعم‌از قطعات خودروهای سبک، سنگین و موتورسیکلت، به‌ازای هر بیست‌هزاردلار ارزش قطعات وارد شده با احتساب هزینه‌های حمل و بیمه (سیف)، یک گواهی اسقاط خودرو اخذ کند.»

با این حال خبر خوش برای خودروسازان این است که واردات قطعات خودرو به‌ منظور تولید خودروهای صادراتی از پرداخت تعرفه معاف شده است، این قانون همچنین شامل قطعه‌سازانی می‌شود که در تولید این خودروهای صادراتی سهیم باشند.


لینک منبع

نوشته کاهش ۳۵۰ میلیاردی درآمد خودرویی دولت اولین بار در سایت تکنولوژی پدیدار شد.


مطالب پیشنهادی